Vyšel Moodle 4.2

Dnes vyšla nová verze vzdělávacího systému Moodle. Nyní ve verzi Moodle 4.2. Jaké novinky přináší? Podívejme se na ně společně v tomto článku.

Moodle 4.2 přináší několik funkcionalit, které zase o něco více zpříjemní práci se systémem. Někdy se jedná o kosmetické změny, jejichž přínos je diskutabilní, někdy jde ale o pecky, které uvítá opravdu každý 🙂

LMS Moodle 4.2 learning management system novinky

Přehled novinek Moodle 4.2

Místy se jedná o drobnosti:

  • Možnost odsadit jednotlivé studijní materiály více vpravo a tím opticky vytvořit hierarchii studijních materiálů (to už známe z dřívějších verzí Moodle).
  • Duplikovat celé sekce/kapitoly v kurzu.
  • Získat odkaz na konkrétní sekci v kurzu (šlo jednoduše realizovat i dříve, nyní je však přidána tato možnost přímo do meníčka u dané sekce).
  • U jednotlivých studijních materiálů zmizel text, který říkal, co je to za typ materiálu (Kniha, Stránka, Odkaz,…). Nyní se studentům zobrazuje pouze Název materiálu. Toto je dle mého docela sporné vylepšení.
  • Možnost přidat aktivitu rovnou na vybrané místo v lekci. Doposud jsme aktivity vytvářeli na konci lekce, a pak až přesouvali tam, kam jsme chtěli.
  • Drobná vylepšení pro práci s testovými otázkami a pokusy v testu.

 

Jinde už jsou ale vylepšení znatelnější:

  • Možnost hromadné práce se studijními materiály v kurzu (hromadné skrývání, kopírování, přesouvání či smazání).
  • Přidání nových filtrů a zdrojů dat pro tvorbu vlastních Studijních reportů – zde dávám rozhodně dávám palec nahoru!
  • Vylepšení pro Přehled známek – u firemních klientů příliš nevyužíváme. Ve školském prostředí se určitě může hodit.
  • Přechod z dosavadního textového editoru Atto na TinyMCE. Atto zůstává stále součástí Moodle, TinyMCE však bude již do budoucna jako výchozí.

 

Technické „detaily“

Moodle již nespustíte na serverech postavených na 32-bit infrastruktuře. Pro jeho běh je totiž nutné 64-bit PHP.

Minimální verze PHP je nově stanovena na PHP 8.0.

Moodle už oficiálně nepodporuje Internet Explorer. On jej tedy už nějakou dobu nepodporuje (neudržuje) ani samotný Microsoft a oficiálně jej nahradil modernější prohlížeč Edge. Stále se však najdou firmy a instituce, které mají na Internet Exploreru postavenou celou svou softwarovou infrastrukturu… 

Kam dál?

Kompletní přehled jednotlivých novinek naleznete na oficiálních stránkách zde https://docs.moodle.org/402/en/New_features.

Jsou dostupné také videoukázky pro vybrané nové funkcionality. Jednotlivá videa naleznete například na oficiálním YouTube kanálu zde https://www.youtube.com/@moodle/videos.

 

Potřebujete pomoci s aktualizací či nasazením Moodle 4.2 ve vaší firmě či organizaci? Neváhejte se na mě obrátit.