Výhody OctoberCMS před WordPressem a Joomlou

Tímto článkem bych vám chtěl v krátkosti přiblížit redakční systém OctoberCMS, kterému jsem v poslední době tak trochu podlehnul. Je malý, lehký, má přehlednou a jednoduchou administraci a dobře se v něm vytváří webové stránky.

OctoberCMS je nový

Historie WordPressu sahá až do roku 2003, Joomla vznikla o 2 roky později, tedy v roce 2005. Základy těchto systémů tak byly položeny před téměř 15 lety – v době, kdy mnozí z uživatelů teprve opouštěly ISDN modemy (někteří dokonce dial-up modemy), ADSL bylo a počátku zavádění stejně jako „moderní“ internet tak, jak jej známe dnes.

Podobně je tomu u architektury redakčních systémů, která byla podmíněna tehdejší době. Oproti tomu je OctoberCMS novinkou – vznikl v roce 2014. Vývojáři měli příležitost poučit se ze zavedených redakčních systémů, určit nejkritičtější místa, ve kterých tlačí bota a vytvořit tak nový, lepší systém.

 

Administrace opravdu pro klienty

Administrace redakčního systému October je připravena na to, aby byla upravována dle přání klientů. Uživatelská oprávnění pro jednotlivé části systému jsou udělována až na úroveň uživatelských účtů a funguje to až překvapivě jednoduše. Mohu potvrdit že backend pro vývojáře i administrace funguje dle představ a očekávání. Ve WordPressu i Joomle můžete docílit stejných výsledků, ale už se zpravidl nevyhnete úpravám PHP kódu či doinstalování potřebných komponent, jelikož nejsou součástí jádra systému.

 

 

Více než jen redakční systém

OctoberCMS není jen běžný redakční systém. Umí toho mnohem více. Je to kompletní vývojové prostředí postavené na frameworku Laravel.

Rád bych jej v budoucnu využil pro tvorbu takové malé nástavby na LMS Moodle pro přehledný reporting výsledků vzdělávání i pro uživatele, kteří jsou mimo e-learningový systém (například HR manažery či vedení společnosti, kterým nutně nepotřebuji vytvářet uživatelské účty).

 

Malé soubory perfektní pro rychlé načítání

October přistupuje poměrně zajímavě ke struktuře a správě samotných souborů, ze kterých se skládají webové stránky.  Vytváří statické .htm soubory, které v sobě obsahují vlastní markup a část pro php kód. Tyto statické soubory pak můžeme využít při tvorbě komponent  i layoutů. Vše se přitom dá pohodlně spravovat přímo z administrace bez potřeby připojovat se na backend / FTP apod.

 

Vícejazyčnost

OctoberCMS již v základu podporuje tvorbu vícejazyčných webových stránek, které je možné jednoduše překládat z administrace. Řešení pro překlad do více jazyků, která jsou mi známá z Wordrepssu či Joomly jsou ve srovnáním s tímto spíš trestem pro administrátora.

 

Co říci na závěr?

Tento redakční systém toho nabízí mnohem více – například práce s uživatelskými poli (User custom fileds, jak je známe z WordPressu) a zvláště pak „opakovači“ (repeaters) je úpně brilantní – jak z pohledu vývojáře, tak z pohledu uživatele, který dostane obsah stránek na starosti (pozn.: vytvářím sérii videonávodů pro uživatele October CMS). October podporuje využití Twigu pro PHP, v základu nabízí komprimaci a minifikaci CSS a JS souborů a plno dalších vychytávek, které jsou prostě boží :).

Začítám koketovat s myšlenkou, že se přestanu věnovat tvorbě webů na WordPressu a plně přejdu na tento nový redakční systém.