Další půlroční cyklus je za námi a to znamená jediné – vyšla nová verze Moodle 3.3. Novinky, které přináší, dostávají Moodle zase blíže uživatelům.Přestože měla verze Moodle 3.3 trochu zpoždění, vyplatilo se čekat. Novinky, které nám tato verze přináší úzce navazují na předchozí verzi 3.2, která přinesla zbrusu novou šablonu Boost, u které můžeme vidět důraz na mobilní zařízení (mobile-first přístup).
Co nám tedy přináší?
Nová nástěnka!
Ano, je to tak. Přeci jenom jsme se dočkali. Výchozí nástěnka v Moodle nebyla úplně využitelná. Chyběly na jí důležité informace. Proto se většinou musela nahrazovat a dodateční upravovat. Mnoho dostupných šablon Moodle proto nabízí krom samotné grafické změny rozhraní i svoji vlastní „nástěnku“.
Nyní však Moodle přichází s použitelnou variantou přímo ve svém jádru!
Nástěnku nyní můžeme zobrazit jak v Časové posloupnosti (jsou nám zobrazeny nejbližší aktivity v kurzech) či podle Jednotlivých kurzů (přehledně rozlišeno na Proběhlé, Současné i Budoucí kurzy). Přibyla i další podstatná věc- Progress bar. Nyní tak máme přehled jak daleko v daném kurzu jsme a kolik nás toho v kurzu ještě čeká.
Integrace s MS Office
Další důležitou funkcí, kterou nám Moodle 3.3 přináší je integrace s Microsoft G Suite i Office 365. Pokud tak využíváte některou z těchto služeb, rozhodně vám to práci usnadní. Doposud existovaly pluginy, které nám suplovali některé funkce pro sdílení a nahrávání dokumentů a multimediálních souborů, nyní je však vše integrováno přímo do jádra systému. Vývojáři navíc slibují další rozšiřování funkcionalit a podporu i pro další služby – jako například NextCloud.
Vylepšená práce s úkoly
Další oblastí, na kterou se vývojáři zaměřili, je práce s úkoly, jejich odevzdáváním a hodnocením. Nyní může učitel určit, jaké typy souborů mohou studující odevzdávat. Tyto soubory pak mohou být automaticky převedeny na formát PDF, do kterého učitelé vkládají komentáře a poznámky. (možnost komentářů v PDF byla dostupná již v přechozích verzích a nyní je dále rozvíjena).
Další a další vylepšení
Přibyly samozřejmě i další funkcionality a vylepšení , které nemusí být na první pohled patrné. Jedná se například o nahrazení většiny ikon Moodle za ikony z balíčku Font Awesome, vylepšení podpory MySQL unicode – díky které můžeme využívat emotikony, rozšířená podpora pro Drag and Drop multimediálních souborů přímo na titulní stránku kurzu nebo možnost přiřadit studijním materiálům a aktivitám stav „Neviditelný“ – tento stav je obdobný jako dřívější „Skrytý„, avšak Neviditelné činnosti jsou stále studentovi dostupné například skrze odkaz – ve struktuře kurzu je ale neuvidí.
Novou verzi Moodle můžete stahovat na oficiálních stránkách download.moodle.org.