SCORM je termínem, který je v oblasti e-learningu často zmiňován. Nejspíše jste na něj již také narazili. Zkratka SCORM označuje „Shareable Content Object Reference Model“ a jde o jeden ze stěžejních standardů pro implementaci e-learningových kurzů. Sepsal jsem proto pár informací, které by se Vám mohly hodit.
Standard pro výměnu dat
SCORM je standardem, díky kterému spolu může Váš elearningový systém a kurzy navzájem komunikovat. Tento standard obsahuje soubor specifikací, které dovolují kurzu sdílet informace (například známky a výsledky testů) s Vaším e-learningovým systémem.
Tento standard v současné době podporuje naprostá většina kvalitních LMS, a je tak možné v nich kurz vytvořený ve formátu SCORM plnohodnotně využívat.
Na poli e-learningových kurzů však existují i další standardy. Jedná se například o AICC či TinCan API (označováno také jako xAPI), který je poslední novinkou v oblasti implementace e-learningových kurzů. Přestože jsou jeho možnosti větší než SCORMu, není doposud tak rozšířen a podporován. Jeho čas tak teprve přijde.
Výhody SCORM
Výhody tohoto standardu jsou zejména v přenositelnosti vzdělávacích kurzů mezi LMS. Kurz tak není vyvíjen přímo pro konkrétní systém. Je tak možné jej použít napříč vzdělávacími systémy a kurz přitom bude vypadat stále stejně a bude 100% funkční (v ideálním případě – pokud je vše opravdu standardizováno). Zpravidla proto nevznikají další náklady na úpravu kurzů, která by zajišťovala jejich funkcionalitu i v novém systému.
Pokud si necháte vytvořit e-learningový kurz na míru nebo si koupíte nějaký předem hotový kurz (nejčastěji z oblasti BOZP a PO) ve formě standardizovaného balíčku SCORM, můžete jej nahrát do kompatibilního LMS a vše bude fungovat a vypadat přesně tak, jak autor kurzu zamýšlel.
Distribuce kurzů ve formátu SCORM
Podívejte se na proces importu kurzu ve formátu SCORM: