Po dvou letech od vydání první verze kurzu Informační a kybernetická bezpečnost (KYBEZ) již bylo na čase jej aktualizovat a vydat jeho druhou verzi.
Může se zdát, že se toho za 2 roky COVIDu v oblasti IT bezpečnosti příliš nestalo. Nemůžeme být ale dále od pravdy. Lidé totiž začali pracovat z domova!
Tři závažná bezpečnostní rizika
Zaměstnanci si v lepším případě s sebou domů vzali služební počítače, v tom horším se začali do interních systémů připojovat skrze své „domácí“ vybavení. Jedná se tak o zvýšené riziko na straně zabezpečení technického vybavení (počítači a notebooky to samozřejmě nekončí – po datové cestě jsou například ještě nezabezpečené wifi routery a „samodomo“ nastavované sítě ). Pokud se dokážeme vypořádat se zabezpečením techniky, čekají nás (nebo spíše naše zaměstnance) ještě další podstatná rizika, se kterými je třeba se vypořádat.
Jedním z dalších rizik je nedostatečné fyzické zabezpečení (domácího) pracovního místa. Notebook je často umístěn v obýváku či kuchyni. V domácnosti jsou děti či domácí mazlíčci a stačí chvilka nepozornosti a ke ztrátě dat není zase tak daleko (vylité kafe, notebook letící ze stolu atp.). Pod nedostatečné fyzické zabezpečení domácího pracovního místa bych zahrnul i (ne)zvané hosty – návštěvy. Uživatelé nezamykají obrazovky v práci, natož doma. Psaní důležitých informací a hesel na papírky všude kolem je také běžné – doma se pracovní morálka a tzv. „politika čistého stolu“ dodržuje jen velmi obtížně. Stačí tak aby návštěva prošla obývákem a může se dostat k informacím (třebaže nechtěně), ke kterým by přístup mít neměla. To je druhé riziko, které se zvyšuje při práci z domu.
Průměrně je na jednu českou organizaci vedeno 1057 kybernetických útoků týdně. To je více jak 50% nárůst oproti roku 2020!
Zdroj: Check Point Research
Pak zde máme ještě třetí, snad nejzávažnější riziko, které se týká zabezpečení sociálního. Nejslabším článkem v řetězci kybernetické bezpečnosti je totiž často sám člověk a útočníci to moc dobře vědí. Google registroval 27% nárůst podvodných stránek mezi lety 2020-2021, výrazně také vzrostl počet zasílaných podvodných emailů (velice zajímavý „Annual State of Phishing Report“ společnosti Confense naleznete zde) a roste také počet fake news, které začínají být hrozbou pro celou informační společnost. Uživatel se tak dostává pod neustálou „palbu“ všemožných spamů, hoaxů, falešných uživatelských profilů, podvodných nabídek a klamavých reklam.
Aktualizace e-learningu Kybernetická bezpečnost
Ze všeho výše uvedeného vyplývá, že aktualizace kurzu Kybernetická bezpečnost byla na místě. Důležité oblasti kurzu tak byly posíleny či doplněny. Byly aktualizovány také informace, které čerpají ze současných statistických údajů. Do kurzu byla doplněna sekce, která se týká Fake news, byly upraveny interakce s chatboty (a přibyla mj. „kamarádka“ Lucia, která se z vás snaží vymámit telefonní číslo), stejně jako doznala celé řady změn i kapitola věnovaná zabezpečení pracovního místa. V neposlední řadě pak změnou prošla i celková grafika kurzu.
Jsem si jist, že díky němu získají jeho absolventi potřebné znalosti a dovednosti k bezpečnějšímu používání moderních technologií.
Jak to v elearningovém kurzu KYBEZ vypadá
Více informací o kurzu, včetně KLIKATELNÉ UKÁZKY naleznete v portfoliu zde.
Máte o kurz Informační a kybernetická bezpečnost zájem?
Neváhejte mě kontaktovat a domluvíme se na dalším postupu.
Máte již zakoupenou první verzi kurzu Informační a kybernetické bezpečnosti a rádi byste měli i tuto novou verzi? Napište a dostanete ji se slevou 70%!